תכנון מלאי נכון - מפתח להגדלת רווחיות החנות

במאמר זה נבחן את חשיבות המלאי בחנות בכלל ובחנות אופנה בפרט נבחן את המשמעויות של המלאי מהצד הכלכלי תפעולי של בעל החנות והשפעות המלאי על הלקוח בשוק תחרותי.

נברר למה חשוב לנהל את תהליך תכנון רכישת וניהול המלאי , למה אסור לקנות לפי העין ולמלא את החנות במגוון גדול של מוצרים, ומהו ניהול מלאי נכון .

על מנת לענות על שאלה זו אנו נבדוק את כל הפרמטרים הכרוכים בניהול מלאי נכון :

קולקציה, מגוון ותחלופה,רכש וספקים, עלות המלאי, רווחיות , ניהול המלאי.

קולקציה

בניית קולקציה מנצחת היא אומנות, בחירת תמהיל נכונה של מוצרים חייב קודם כל לתת מענה לקהל שעבורו פונה החנות , חשוב מאוד לבחור את הקולקציה לא רק על פי מה שאנחנו אוהבים אלא להיות קשוב לצרכי הלקוח והשוק , זוהי מיומנות נרכשת והסוד למיומנות היא הקשבה וניסיון .

ניתן לקבל היום המון מידע בנושא טרנדים , צבעוניות, ומגמות באופנה האתר המוביל בתחוםWGSM . כדאי מאוד לא להתפשר על איכות המוצרים איכות התפירה והגימורים איכות הדפוסים, עמידות הצבע בכביסות – הצרכן בעיקר הצעיר יותר היום מאוד מתוחכם מסתובב בעולם ונחשף לאיכויות שונות ויודע להבדיל באיכות המוצר ,והוא לא ישלם מחיר מלא על מוצר באיכות נמוכה. קולקציה בחנות חייבת לכלול בנויה מקולקציית בסיס המהווה כ 40% מהמלאי ובנוסף 35% מהקולקציה- "מקשטים" כלומר טרנדים ומוצרים מתחלפים. ו כ 15% מהמלאי ואביזרים משלימים. בנוסף ישנם מוצרים שהם עונתיים מובהקים לדוגמא מעילים ושמלות לבנות שתקופת המכירה שלהם נקודתית וקצרה אך הם חייבים להיות חלק מהמגוון בחנות ויש להיערך בהתאם. מגוון ותחלופה היום יותר מתמיד חשוב מאוד לייצר תחושה של מגוון גדול משתנה ומעניין, חשוב לייצר אצל הלקוח את התחושה שהחנות מתחדשת, ולגרום ללקוח לחזור לחנות ואף להמליץ עליה. לקוח שחזר פעם נוספת לחנות ולא ראה שהמגוון התחדש לא יחזור פעם נוספת במהלך העונה, יתכן ישוב בהנחות סוף העונה.

לקוח שחזר לביקור נוסף באותה חנות תמיד יחפש מה התחדש במגוון החנות.

מגוון

חשוב בתהליך הזמנת הקולקציה לרכוש מגוון רחב של מוצרים בכמויות קטנות יותר לא להתחייב להזמנות חוזרות של אותו מוצר מהספק לוודא אפשרות החזרה\ החלפה למלאי עודף ולמוצרים שלא נמכרו. ובאופן כללי לייצר מגוון רחב ומעניין של פריטים עם תחלופה דו שבועית של פריטים חדשים שנכנסים למלאי ובאופן כללי לחדש. סידור החנות : שיטה נוספת לייצר תחושה של שינוי היא לשנות את מיקום הסחורה בחנות , לקדם מוצר מסוים על ידי הצגתו בחזית, או כחלק קמפיין ברשתות חברתיות .

רכש וספקים רכש נכון של מלאי לחנות הוא לחלוטין תלוי במערכת יחסים בין הספק ללקוח , עד לפני כמה שנים היה מקובל כי הספקים היו נערכים עם קולקציה עונתית עם מגוון ידוע של פריטים שהוזמנו מראש לפני תחילת העונה מציגים את הקולקציה לבעלי החנויות , ובעלי החנויות היו מבצעים הזמנות סגורות מראש עם תנאי תשלום קשיחים , כך הבטיחו לעצמם היצרני|ם\ יבואנים מכירה מראש של הקולקציה ומימון הקולקציה הבאה , היתרון לבעלי החנויות היה תכנון נכון של הקולקציה תכנון תקציב הרכש , שריון הפריטים המועדפים ואולי אף הנחת קניה מרוכזת . על פניו עסקה משתלמת לשני הצדדים .

אז מה השתנה ? התשובה היא כמובן הצרכן , מכיוון שאנו צריכים לעמוד בדרישות הצרכנים אנו מחויבים לשנות את גישת המלאי בחנות בשל הצורך לגוון את המלאי המוצג בחנות קודם כל יש צורך במגוון של ספקים או בספקים טובים שיודעים לספק מגוון רחב של מוצרים. להימנע מרכישה של קולקציות עם כמויות מינימום והתחייבויות , להעדיף ספקים שישנה זכות החזרה והחלפה למוצרים ספקים שיודעים להגיב במהירות לטרנדים – ישנה מגמה של חזרה לייצור בארץ על מנת לענות על הצורך בייצור מהיר וזמינות מיידית בשיחה עם בעלי חנויות נראה כי השינוי השפיע על האפשרות לחזות שהיום יותר מתמיד קשה לצפות מה יימכר ומה לא ולכן על מנת לצמצם סיכונים יש להיערך בהתאם.

רווחיות המוצרים

לא לכל המוצרים רווחיות זהה רכש נכון הוא מלאי בו חלק הרווחיות של מהמלאי הינו גבוהה יותר צעד זה הינו משמעותי על מנת להגדיל את רווחיות החנות . ניהול נכון של רכש המלאי ועובדה עם ספקים מועדפים היא פרמטר חשוב להצלחה ורווחיות של החנות. בסופו של דבר בחנות מצליחה כמות המלאי העודף הנשארת בסוף העונה היא נמוכה. עלות רווחיות המלאי – זה לא משנה כמה השקענו וכמה התאמצנו אם החנות שלנו אינה רווחית היא לא תשרוד לאורך זמן . מעבר לתקורות השונות שקיימות בעסק למלאי החנות חלק משמעתי בהפיכת העסק לעסק רווחי ובעל זכות קיום הפרמטרים תפגע ברווחיות העסק יש להימנע מרכישה של מוצרים לא רווחים .

עלות מלאי איך מחשבים מלאי אופטימאלי בחנות ? ערך המלאי בחנות נגזר מהרווח אותו רוצים לייצר , כלומר ככל שרווחיות הסחורה גבוהה יותר יש צורך להחזיק מלאי נמוך יותר .

נוסחא שניתן להיעזר בה לחישוב זהיר תכנון תקציב המלאי : דוגמא א : אם אני רוצה לייצר מחזור מכירה של 100 ₪ עלות המלאי הנכון ברווחיות של 40% צריך להיות 60 ₪ בחנות בכל זמן נתון . כלומר 60% ממחזור המכירה הצפוי . דוגמא ב : אם אני רוצה אם אני רוצה לייצר מחזור מכירה של 100 ₪ עלות המלאי הנכון ברווחיות של 50% צריך להיות 50 ₪ בחנות בכל זמן נתון . כלומר 50% ממחזור המכירה הצפוי. יש לקחת בחשבון , פחת , פגומים, גנבות, ומלאי מת יש להיערך עם תקציב ואשראי למימון הסחורה , חשוב לעבוד לפי תקציב להימנע מחריגות , בסוף העונה המלאי שנשאר עלול להשפיע בצורה קריטית על הרווחיות.

רווחיות למושג רווחיות יש קשר ישיר בין עלות הקניה לעלות המכירה , בחנויות קמעונאיות ישנה תקופת חסד של חודשיים לפעמים שלושה למכירה במחירים מלאים לאחר מכן מתחילות מכירות סוף עונה. הרווח הגולמי = מחיר מוצר - עלות הקניה של המוצר. כלומר ישנה חשיבות גבוהה לרכש במחיר טוב של המוצר ומצד שני לתמחור נכון שייצר רווח גולמי גבוהה . בתמחור יש להתחשב בפרמטרים כמו הנחות ופחת .

ניהול המלאי יש לוודא בזמן קבלת הסחורה שכל המלאי סופק , יש לבצע ספירה ותיעוד קבלת סחורה יש לתעד את המלאי ולבצע רישום – לערוך ספירות מלאי לפי הצורך ובסוף השנה . יש לוודא שהמלאי גלוי ומסומן ושלא תגלו בסוף העונה שנשארו עוד פריטים מהמלאי שלא יצאו לחנות למכירה. סימון ותיעוד המלאי יעזור לכם בתכנון העתידי וחיוני בביצוע בקרות רווח והפסד. יש לשמור את המלאי במקום נקי ויבש ולמנוע צבירת אבק או רטיבות כדאי למצוא אפשרויות לסליקת העודפים כגון סוחרים הקונים עודפים וכו,להוציא את עודפי המלאי למכירה בהנחה גבוהות.

לסיכום מצאנו כי ניהול המלאי בשוק תחרותי חייב להיות מצד אחד מתוכנן מנוהל ועל פי תקציב ומצד שני דינמי משתנה וגוון, התחשבות בכל הפרמטרים שציינו במאמר בשלב תכנון המלאי יבטיח רווחיות לחנות.

המאמר נכתב בשיתוף עם יפתח אנקרי ותיק בתחום קמעונאות כבר 30 שנה ובעלים של חנות סריגמיש עודפים במתחם חוצות שפיים.

נשמח לסייע לכם לנהל טוב יותר את החנות שלכם או לפתוח חנות חדשה, פנו אלינו עוד היום לקבלת הצעת מחיר לייעוץ עסקי מקיף ומקצועי.

מאמרים נוספים 
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square